• CHRZEST ŚWIĘTY
    Dwa tygodnie przed planowaną datą chrztu rodzice powinni zgłosić się do Kancelarii Parafialnej swojego miejsca zamieszkania w celu spisania aktu chrztu dziecka, przynosząc ze sobą:
    a) akt urodzenia dziecka z USC
    b) dokument zawarcia sakramentu małżeństwa
    c) zaświadczenia o możliwości pełnienia zaszczytnej funkcji rodzica chrzestnego, wydane przez ich parafie.

Nie można nadawać dziecku imienia obcego duchowi chrześcijańskiemu a dziecko winno być ochrzczone w pierwszych tygodniach życia.

Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
    - ukończył szesnaście lat
    - jest katolikiem bierzmowanym oraz prowadzi życie zgodne z wiarą
    - jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej
    - nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest
    - w sytuacji młodzieży uczącej się tylko osoby uczęszczające na katechezę.

Jeśli ktoś nie spełnia postawionych warunków, aby być chrzestnym, np. żyje w związku cywilnym czy tzw. wolnym, niech roztropnie odmówi składanej propozycji zostania rodzicem chrzestnym.

W sytuacji chrztu dzieci, których rodzice nie są związani sakramentalnym węzłem małżeńskim, mają zastosowanie dodatkowe normy prawne.

• MAŁŻEŃSTWO
    Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem związek małżeński mogą zawrzeć osoby, które ukończyły 18 rok życia.

O ustalonej dacie ślubu konkordatowego należy jak najszybciej powiadomić Kancelarię Parafialną w celu zarezerwowania dogodnej daty i godziny (można na rok przed ślubem).

Narzeczeni powinni uczestniczyć w Katechezach Przedmałżeńskich. W/g zaleceń Instrukcji Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w Kościele katolickim "kurs przedmałżeński" powinien obejmować systematyczne, roczne przygotowanie.

Instrukcja pozwala także na przeprowadzenie skróconej katechezy przedślubnej w formie przynajmniej 10 spotkań - jako minimum stosowane w ostateczności.

Na 3 miesiące przed ustaloną odpowiednio wcześniej datą ślubu, narzeczeni przychodzą do kancelarii parafialnej - w celu spisania protokołu przedślubnego - z następującymi dokumentami:
    - dowody osobiste
    - zaświadczenia o ukończeniu Katechez Przedmałżeńskich
    - metryki chrztu (o ile nie byli ochrzczeni w naszej parafii)
    - świadectwo Bierzmowania
    - zaświadczenia o stanie wolnym z USC.

• KANCELARIA PARAFIALNA
    Tel./fax 046 838 66 77

Czynna w:
    poniedziałki, środy i piątki
    - w godz. 16.00 - 17.30

• SPOWIEDŹ
    codziennie - pół godziny przed mszą świętą